Rezerwat Baniska jest ścisłym rezerwatem przyrody znajdującym się na terenie źródłowego kotła Potoku Bańskiego (Baniska), na północnych stokach Radziejowej (1266 m n.p.m.), a jednocześnie na obszarze Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Utworzony został już w 1922 r. przez Adama Stadnickiego, ówczesnego właściciela Nawojowej i znacznej części dóbr leśnych w Beskidzie Sądeckim. W 1955 r. decyzją Ministra Leśnictwa powtórnie otrzymał status rezerwatu. Miał wówczas powierzchnię 17,69 ha. W 1983 r. został powiększony do 55,52 ha, a w 2007 r. do 141,96 ha. Rezerwat znajduje się na wysokości 775–1035 m n.p.m.

Jest to rezerwat leśny, a został utworzony dla ochrony dobrze zachowanego pierwotnego fragmentu lasu dolnoreglowego (tzw. buczyna karpacka) z okazami starych drzew. Wiek najstarszych szacuje się na ponad 200 lat. Dominuje tu buk zwyczajny, duży udział ma jodła pospolita i klon jawor, nielicznie występuje świerk pospolity. Niektóre okazy jodły osiągają wysokość 30 m i 1 m średnicy pnia, niektóre jawory 25 m wysokości i 65 cm

średnicy. W rezerwacie znajdują się najważniejsze dla Karpat typy leśnych zbiorowisk roślinnych, poczynając od żyznej buczyny karpackiej, poprzez ubogie bukowe lasy górskie, dolnoreglowy bór świerkowo-jodłowy, po górnoreglową świerczynę karpacką. Oprócz zbiorowisk leśnych występują mikrosiedliska nieleśnych zbiorowisk roślinnych naskalnych,

łąkowych, źródliskowych i wodnych. Na poszerzonym w 2007 r. obszarze rezerwatu znajduje się rzadko spotykane w Karpatach obsekwentne osuwisko dolinne, dwie wyniosłe formy terenu, formy skałkowe oraz jeziorko osuwiskowe nazywane Baniami lub Młaką. Nazwa rezerwatu pochodzi właśnie od tego jeziorka. Przy dolnym skraju rezerwatu znajduje się ujęcie wody pitnej dla Rytra. Rezerwat Baniska można zwiedzić korzystając z wyznaczonej w 2005 r. ścieżki dydaktycznej „Rogasiowy szlak”.

źródło:

http://www.malopolska.szlaki.pttk.pl/index.php/szlaki/miejsce/1954

20 kwiecień 2019
godzina: 19:02
Dziś imieniny obchodzą:
Teodor, Agnieszka, Marcelin

Mapa atrakcji

Rytro to pięknie położona miejscowość górska w województwie małopolskim, w Beskidzie Sądeckim, pomiędzy Starym Sączem, a Piwniczną-Zdrój, w malowniczej dolinie popradu.

Zobacz mapę atrakcji